Iłowajsk 2014 / Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

Plakat
Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 15:30 — wstęp wolny

Iłowajsk 2014 / Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

reżyseria: Iwan Tymczenko
obsada: Taras Kostanczuk, Anastasiia Renard, Rusłan Sokilnyk, Sergij Działyk
produkcja: 2019, Ukraina
czas trwania: 120'
wersja językowa: ukraiński, rosyjski, angielski

Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 15:30 — wstęp wolny

Dowódca szturmowej grupy batalionu "Donbas" Biszut, zraniony w walce za Iłowajsk, cudem zostaje żywy w okupowanym mieście. Poszukuje go komendant Iłowajska rosyjski oficer Runkow, dla którego ta wojna przekształciła się na osobistą tragedię. Pragnie on nie sprawiedliwości lecz zemsty.
Budżet filmu wyniósł 33 mln hrywien (blisko 1,1 mln euro) i w całości został pokryty z prywatnych pieniędzy bez wsparcia Ukraińskiej Agencji Filmowej, Ministerstwa Kultury Ukrainy czy Ukraińskiej Fundacji Kulturalnej. Nad scenariuszem filmu pracował dziennikarz i pisarz Mychajło Brynych, który ponad dwa lata pisał go na podstawie licznych materiałów prasowych i realnych historii weteranów-ochotników biorących udział w operacji wyzwolenia Iłowajska. Film został nakręcony w 2018 roku pod Kijowem.
Po seansie spotkanie z Tarasem Kostanczukiem - odtwórcą roli dowódcy szturmowej grupy batalionu "Donbas" Biszuta, ukraiński społecznik, kierownik NGO uczestników bojowych działań "Sarmata", dowódca szturmowej grupy ochotnika batalionu "Donbas" (2014 r.) zdemobilizowany wiosną 2015 roku.

Командир штурмової групи батальйону «Донбас» Бішут, поранений у бою за Іловайськ, дивом лишається живий в окупованому місті. Його розшукує призначений комендантом Іловайська російський офіцер Рунков, для якого ця війна перетворилася на особисту трагедію, і він жадає не справедливості, а помсти.
Загальний кошторис фільму склав 33 млн грн (близько €1,1 млн) й складався виключно з приватних грошей без будь-якої підтримки Держкіно, Мінкульту чи УКФ.
Над сценарієм фільму працював журналіст і письменник Михайло Бриних, який більше двох років створював його на основі численних матеріалів в пресі і реальних історій ветеранів-добровольців, які брали участь в операції зі звільнення Іловайська. Зйомки фільму пройшли у 2018 році під Києвом.

Smak Pho

Plakat
Najblisze projekcje:
13.07, pon. / godz. 18:00 — kup bilet
14.07, wt. / godz. 18:00 — kup bilet
15.07, śr. / godz. 18:00 — kup bilet

Smak Pho

reżyseria: Marko Bobrik
scenariusz: Mariko Bobrik
obsada: Lena Nguyen, Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Bogusława Pawelec, Gia Khai Ton
produkcja: 2019, Polska, Niemcy
czas trwania: 84'
wersja językowa: polski, wietnamski

Najblisze projekcje:
13.07, pon. / godz. 18:00 — kup bilet
14.07, wt. / godz. 18:00 — kup bilet
15.07, śr. / godz. 18:00 — kup bilet

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.
Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

Zdrajca

Plakat
Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 20:00 — kup bilet
13.07, pon. / godz. 20:00 — kup bilet
14.07, wt. / godz. 20:00 — kup bilet

Zdrajca

reżyseria: Marco Bellocchio
scenariusz: Marco Bellocchio
obsada: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi
produkcja: 2019, Niemcy, Francja, Włochy, Brazylia
czas trwania: 155'

Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 20:00 — kup bilet
13.07, pon. / godz. 20:00 — kup bilet
14.07, wt. / godz. 20:00 — kup bilet

Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”.Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

xABo: Ksiądz Boniecki

Plakat
Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 18:30 — kup bilet

xABo: Ksiądz Boniecki

reżyseria: Aleksandra Potoczek
scenariusz: Aleksandra Potoczek
produkcja: 2020, Polska
czas trwania: 73'

Najblisze projekcje:
12.07, niedz. / godz. 18:30 — kup bilet

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). „xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.