reżyseria: Marie Kreutzer
scenariusz: Marie Kreutzer
obsada: Vicky Krieps, Colin Morgan, Florian Teichtmeister
produkcja: 2022, Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg
czas trwania: 113'
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy. Wibrujący, błyskotliwy, obdarty z laurkowego pudru. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps („Nić widmo”) w roli Sisi – skandalistki, buntowniczki i najpiękniejszej oraz najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki. Opowiedziana z pazurem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o wolności.
Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na którą ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowe stare płomienie). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują w Wiedniu szok i zgorszenie. Czy skandalistka Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?
reżyseria: Darren Aronofsky
scenariusz: Samuel D. Hunter
obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau
produkcja: 2022, USA
czas trwania: 117'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles
Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.
Wielka kreacja aktorska Brendana Frasera w poruszającym filmie Darrena Aronofskiego, twórcy Requiem dla snu i Czarnego łabędzia.
reżyseria: Amandine Fredon, Benjamin Massoubre
scenariusz: Michel Fessler, Anne Goscinny, Benjamin Massoubre
obsada: Laurent Lafitte, Alain Chabat, Simon Faliu
produkcja: 2022, Francja, Luksemburg
czas trwania: 82'
wersja językowa: Polski dubbing (wiek +7)
Na ekranie od 3. marca
Gdzieś w Paryżu, pomiędzy Montmartre a Saint-Germain-des-Prés, René Goscinny i Jean-Jacques Sempé, pochyleni nad wielką pustą kartką papieru, ożywiają Mikołajka -roześmianego, psotnego chłopca. Jego szczęśliwe dzieciństwo jest wypełnione kolegami, kłótniami, bójkami, zabawami, psotami, nauką i karami w ilościach hurtowych.
W trakcie naszej opowieści chłopiec wślizguje się do pracowni swoich twórców i z humorem ich przepytuje. Sempé i Goscinny opowiadają mu o swoim spotkaniu, przyjaźni, ale także o karierze, tajemnicach i dzieciństwie.
Film jest oparty na podstawie bestsellerów René Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo.
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Lutowski, Jerzy Kawalerowicz
obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski, Helena Dąbrowska
produkcja: 1959, Polska
czas trwania: 93'
wersja językowa: Polski z angielskimi napisami / in Polish with English subtitles
Kameralne studium psychologiczne, poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dwoje przypadkowych podróżnych spotyka się w przedziale sypialnym. Subtelna gra ich emocji – od wzajemnej niechęci do pozbawionej perspektyw bliskości – rozgrywa się na tle stłoczonego w pociągu ludzkiego mikrokosmosu.
Pomysł na film podsunęło życie: Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu. Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, a bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie. Widz wie o nich tylko tyle, ile dowiedzieć się można o przypadkowych towarzyszach podróży – znudzona małżonkiem kokietka uwodzi kogo może, były więzień obozu koncentracyjnego walczy z bezsennością, stare kobiety jadą na pielgrzymkę, wakacyjny podrywacz poluje na zdobycz. Punktem zwrotnym wydaje się moment pojawienia się milicji i informacja, że w pociągu znajduje się morderca…
People with personal crises meet in the compartment of a night express train. After some initial misunderstandings, a feeling is born. In the middle of the journey (the) police enter the train looking for a murder suspect. The murderer flees into the dark of the night. The passengers rush after him, planning but ultimately failing to lynch him. The coincidental meeting with the killer awakens their lowest instincts, blinding them to his personal tragedy.
A close look into the psychology of people spending the night together in the compartment of a sleeping car, who focus so much on their own problems that they confine themselves to inner loneliness.
reżyseria: Todd Field
scenariusz: Todd Field
obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Sophie Kauer, Noémie Merlant
produkcja: 2022, USA
czas trwania: 157'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles
Na ekranie od 17 marca
Film Todda Fielda to historia Lydii Tár (w tej roli Cate Blanchett), znakomitej dyrygentki niemieckiej orkiestry. Poznajemy Tár u szczytu jej kariery, gdy przygotowuje zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. W ciągu następnych tygodni widzimy jak jej życie zaczyna się rozpadać.
reżyseria: Michał Kwieciński
scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
obsada: Eryk Kulm jr, Victor Meutelet, Caroline Hartig, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Gabriel Raab, Robert Więckiewicz
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 125'
wersja językowa: Polski
Na ekranie od 17. marca
Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.
reżyseria: Nina Menkes
scenariusz: Nina Menkes
produkcja: 2022, USA
czas trwania: 107'
wersja językowa: Angielski z polskimi napisami / in English with polish subtitles
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowcy androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.
reżyseria: Karolina Pocari, Marcin Janos Krawczyk, Jakub Radej
produkcja: 2022, Polska
czas trwania: 90'
wersja językowa: Polski
VICTORIA” reż. Karolina Porcari
Amelia (Katarzyna Figura) , atrakcyjna kobieta w średnim wieku, od wielu lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew. Związek stopniowo popada w rutynę, a przy tym nie daje kobiecie seksualnego spełnienia. Pięćdziesięciolatka nie jest nawet świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania.
„WRÓBEL” Reż. Marcin Janos Krawczyk
Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?
„FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA”reż. Jakub Radej
W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję on-line.