Replika Ukraina! 6. Festiwal Filmowy

Nosorożec

Plakat filmu Nosorożec

Nosorożec

reżyseria: Ołeh Sencow
scenariusz: Ołeh Sencow
obsada: Serhij Filimonow, Jewhen Czernikow, Jewhen Hryhorjew, Alina Ziewakowa
produkcja: 2021, Ukraina
czas trwania: 101'
wersja językowa: Ukraiński z dodatkowymi angielskimi napisami / with additional English subtitles

W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie "Nosorożec" - agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą. Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile - ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Ten deszcz nigdy nie ustanie

Plakat filmu Ten deszcz nigdy nie ustanie

Ten deszcz nigdy nie ustanie

reżyseria: Alina Horłowa
scenariusz: Alina Horłowa
produkcja: 2020, Ukraina
czas trwania: 102'

Po ucieczce przed wojną w Syrii rodzina Sulejmanów została rozproszona po całej Europie.

Lazgin mieszka z rodziną w Ukrainie, jego brat Kosznhaw w Niemczech, trzeci brat w kurdyjskim Iraku, a czwarty w Syrii. Dwudziestoletni Andrij, syn Lazgina, jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża i ma do czynienia z kolejnym konfliktem zbrojnym, tym razem w Ukrainie. Ucieczka przed wojną czy pomoc w niesieniu ulgi w cierpieniu na miejscu - z takim dylematem zmaga się Andrij podczas wizyty u brata w Niemczech i emocjonalnego spotkania z krewnymi w Iraku. Po nagłej śmierci ojca Andrij postanawia odprowadzić ciało do Syrii. Podróże Andrija przeplatane są materiałami filmowymi z akcji humanitarnych, manifestacji siły militarnej, uroczystych spotkań i wycinków codziennego życia - niekończącego się cyklu wojny i pokoju. W tym porażającym filmie zaskakująco młodej, 29-letniej reżyserki, w zjawiskowych, czarno- białych kadrach autorstwa Wiaczesława Cwietkowa (autor zdjęć do filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”) obserwujemy losy pojedynczej jednostki i rozsianej po świecie rodziny. Film wziął udział w Konkursie Głównym Millenium Docs Agains Gravity.

Współczesne animacje ukraińskie

Plakat filmu Współczesne animacje ukraińskie

Współczesne animacje ukraińskie

reżyseria: m.in. Anastasija Feliłejewa, Anna Dudok, Marija Saptowa
produkcja: 2021, Ukraina
czas trwania: 70'

Filmy konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Animacji Współczesnej LINOLEUM. Blok 11 filmów animacji ukraińskiej.

Wojna, która zmieniła Rondo / reż. Olha Hawryłowa / 2020
Rondo – przepiękne miasto w którym żyją bohaterzy. Ich świat – spokojny i szczęśliwy, ale niespodziewanie pojawia się Wojna. Nie ma ona serca i nie rozumie żadnego języka. Jedyne czego chce to zniszczyć Rondo i jego mieszkańców. Główni bohaterzy to szklany chłopczyk Danko i jego przyjaciele: papierowy ptaszek o imieniu Zirka i pies Fabian. Decydują się stanąć na czele walki.

Temperatura błysków / reż. Ołena Riznyczenko / 2021
Animacja krótkometrażowa o przemocy domowej. Okrutna „pandemia w pandemii”, czyli przemoc domowa, to problem, którego wiele z osób nie może do końca zrozumieć. Ale możemy pomóc ofiarom poprzez znalezienie zrozumienia w oczach innych ludzi, może nawet w sercach!

Niepotrzebne Rzeczy / reż. Dmytro Lisenbrat / 2021
Czy w niedalekiej przyszłości możliwe będzie, że robot będzie miał zwierzątko domowe? Czy może tym zwierzęciem stać się człowiek? Czy staną się przyjaciółmi i co z tego wyniknie? Miłość do ludzi nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.

Już dawno chciałem latać / reż. Elina Pupina, Mykyta Żurawlow / 2021
Wania rośnie w prawdziwej, kochającej się rodzinie. Ma wsparcie, opiekę i ciepło. Od najmniejszego marzył o locie w kosmos i w końcu pojawia się taka możliwość!

Odpowiedzialny bohater / reż. Roman Łysenko / 2021
Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Tragikomiczna opowieść o klasycznym ratunku superbohaterów, z nagłym zwrotem akcji i prawdziwymi konsekwencjami. Inspirowana nieco naiwnymi, ale czarującymi filmami o Supermanie lat 70-80.

Dołączono most do miasta / reż. Kłym Kłymczuk / 2021
Dawno temu dołączono do miasta niewielki most. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale most dobrze pamięta stare czasy i opowiada nam o nich.

Tygrys wędruje obok / reż. Anastasija Faliłejewa / 2021
Ponure myśli ogarniają Kacumi. Dziewczyna widzi niesamowite znaki, które pokazują, że jej życie jest w punkcie bez powrotu. Ośmiela się podjąć desperacki krok – popełnić samobójstwo. W tym momencie pojawia się mistyczny Tygrys. Czy uda mu się uratować Kacumi.

Empatia / reż. Marija Saptowa / 2020
Młody mężczyzna nosi na swojej głowie zrujnowany, ceglany budynek. Zmuszony jest żyć w społeczeństwie, gdzie posiadanie na swojej głowie ruin jest zabronione. Starannie chowa swój defekt z pomocą wysokiego kapelusza i jedyne pocieszenie znajduje u swojej ukochanej.

CATnBAT- Ewolucja / reż. Saszko Danyłenko, Wałeryj Lifirenko / 2021
Kot i Nietoperz to najlepsi przyjaciele. Każdego dnia oglądają telewizję i zainspirowani tym co widzą, chodzą robić głupoty. Każda opowieść o nich odsłania bolesną prawdę o ludzkiej naturze.

Głęboka Woda / reż. Anna Dudok / 2020
Samotna, pulchna syrena uwielbia za pomocą magii podglądać ludzi przez wodociągi. Pewnego razu zakochuje się w mężczyźnie i upojona namiętnością pojawia się u niego w mieszkaniu, by zaspokoić swoje niepohamowane żądze.

Papier-mâché reż. Anastasija Feliłejewa / Ukraina
Jak warstwy papieru-mâché wzmacniają kruchą formę, tak praca nad filmami, sama w sobie, formuje reżysera. Film dedykowany jest uważnemu nauczycielowi i lalkarzowi Ołehowi Pedanowi.